تبلیغات
امیدوپیشرفت - مهمترین‌ دستاوردهای‌ علمی‌ هسته‌ای ایران
 

تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
آخرین بروز رسانی :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازدید :

 
 
نویسنده : ابوالفضل كلثومی
تاریخ : چهارشنبه 20 فروردین 1393
نظرات
جمهوری اسلامی ایران در روز 20 فروردین ماه 1385 از طریق افتتاح پروژه راه اندازی دومین مجموعه جدید سانتریفیوژهای تأسیسات هسته‌ای نطنز، با ورود به مرحله صنعتی غنی سازی اورانیوم، به بزرگترین دستاورد فناوری تاریخ خود دست یافت.

پس از گذشت چندسال از دستیابی ایران به فناورى غنى‌سازى اورانیوم و راه اندازى یک زنجیره کامل غنى سازى با سانتریفیوژهاى ساخت ایران، محققان کشور علاوه بر آنکه توانستند با تولید رادیو داروها، ساخت شتاب دهنده 10 میلیون الکترون ولت و بیمارستان هسته‌ای گامی در جهت ارتقای سلامت کشور بردارند، موفق شدند با مطالعاتی که در زمینه گداخت هسته‌ای انجام دادند نام ایران را در میان کشورهای فعال در زمینه تولید سوخت پاک قرار دهند.

این موفقیت موجب شد تا ایران به فناورى غنى‌سازى اورانیوم و راه اندازى یک زنجیره کامل غنى سازى توسط سانتریفیوژهاى ساخت ایران دست یابد. در پی این موفقیت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، ایران را در زمره کشورهای صاحب تکنولوژی غنی‌سازی اورانیوم قرار داد.

ادامه این مطالعات منجر به دستبابی به سایر محصولات دانش بنیان بر اساس فناوری هسته‌ای شد كه از آن جمله می‌توان به انواع رادیو داروها،‌ ساخت شتابگرها و تولید محصولات كشاورزی عاری از بیماری با استفاده از فناوری هسته‌ای اشاره كرد.

*** اهم دستاوردهای علمی محققان هسته ای:

الف) تولید رادیو دارو گامی در جهت ارتقا سلامت جامعه

داروهای نشاندار رادیواکتیو که به بیمار تزریق یا خورانده می‌‌شوند، به رادیو داروها معروف هستند. با توجه به اهمیت این نوع داروها در درمان برخی بیماری‌ها، سازمان انرژی اتمی ایران توانست به تولید انبوه رادیو داروی مولیبدن 99 - تکنسیم M99 دست یابد.

این ماده دارویی که در تشخیص بسیاری از بیماری‌ها از جمله بیماری‌هایی که نیاز به اسکن از ماهیچه‌های قلبی، مغز استخوان، غدد بزاقی، تیروئید، پاراتیروئید، شش‌ها، کبد و کلیه دارد كاربرد دارد.

ماده مولیبدن 99 - تکنسیم M99 در حال حاضر تنها در چند کشور از جمله بلژیک، کانادا، آفریقای جنوبی، هلند، انگلیس، چین و هند تولید می‌شود و ایران جزء معدود کشورهای تولید کننده این رادیو داور است.

در ذیل به برخی از رادیو داروهای تولید شده در كشور كه برای تشخیص و درمان برخی بیماری‌ها تولید شده است اشاره می‌شود:

1     رادیو داروی 20Anti-CD
2     میكرو اسفرهای شیشه ایتریم 90
3     كپسول خوراكی رادیو داروی ید 123
4     رادیو دارو پاتنی In-rituximab 111
5     رادیو داروی Cu-ATSM 64
6     ژنراتور Ga 68 با هدف گالیم طبیعی
7     رادیو دارو یوبیكویسیدین
8     رادیو داروی كلوبیدی ایتریوم 90
9     رادیو داروی ایندیوم 111 كلراید
10     نشاندار سازی تركیب متایدو بنزیل گوانیدوین با ید 131 تشخیصی
11     هیدروكسی هیپوسفونات
12     كلوبیدهای رنیوم 189 و رنیوم 188
13     MIBG با ید 131
14     رادیو داروی mt c-Bombesin
15     رادیو دارو FDG

ب) ایجاد بیمارستان هسته‌ای رهاورد جدید محققان برای مصرف رادیو داروها

بهروز کمالوندی- سخنگوی سازمان انرژی اتمی- با اشاره به تحقیقات این سازمان در زمینه رادیو داروها، اظهار داشت: «در حال حاضر حدود یک میلیون بیمار داریم که از انواع رادیو داروها استفاده می‌کنند و در این راستا اقدام به مطالعاتی برای تولید این رادیو داروها شده است و تاكنون حداقل 15 نوع رادیو دارو از سوی پژوهشگران سازمان انرژی اتمی تولید شده كه این رادیو داروها دارای طول عمرهای مختلف است.

وی با تاكید بر اینكه رادیو داروهای تولید شده برای تشخیص و درمان برخی از بیماری‌ها به کار برده می‎شوند، ادامه داد: «برخی از رادیو داروها دارای عمر کمی در حدود 15 دقیقه هستند به این معنا که 15 دقیقه پس از تولید باید مصرف شود. این نوع رادیو داروها برای تشخیص برخی از بیماری‌ها وارد بدن ‌می‌شود و پس از مدتی از بین می‌روند و آثاری بر بدن ندارند.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی با تاکید بر ضرورت فاصله کم بیمارستان تا بیمار برای استفاده از رادیو داروها با عمر کوتاه، خاطر نشان کرد: «از این رو در بسیاری از کشورها بیمارستان‌هایی تاسیس شده است که در کنار بیمارستان، رادیو دارو تولید و بلافاصله پس از تولید از سوی بیمار مصرف می‌شود.»

کمالوندی از راه اندازی این نوع بیمارستان‌های تخصصی در کشور خبر داد و یادآور شد: «در برنامه جدید سازمان انرژی اتمی قرار است نسبت به تاسیس بیمارستان هسته‌ای اقدام شود که امیدواریم ظرف چند ماه آینده کلنگ اولین بیمارستان هسته‌ای در کشور زده شود. با راه اندازی این بیمارستان تخصصی قادر خواهیم بود تا در محل بیمارستان رادیو داروهای با عمر کوتاه را تولید و به مصرف برسانیم.»

کمالوندی با بیان اینکه رئیس سازمان انرژی اتمی پیگیری‌های لازم در این زمینه را انجام داده است، اضافه کرد: «مذاکراتی با بخش خصوصی برای ایجاد این بیمارستان شده است که در صورت نهایی شدن این مذاکرات، اقدام به احداث این بیمارستان می‌شود.»

سخنگوی سازمان انرژی اتمی، محل احداث این بیمارستان را در تهران عنوان و خاطر نشان کرد: «در صورتی که این ایده نتایج خوبی داشته باشد می‌توانیم این نوع بیمارستان‌ها را در سایر استان‌ها دایر کنیم.»

ج) كشاورزی هسته‌ای در خدمت تامین مواد غذایی سالم

با استفاده از فناوری هسته‌ای محققان قادر خواهند بود تا محصولاتی مقاوم به شوری و سرما و همچنین افزایش زمان ماندگاری محصولات كشاورزی را ارتقا دهند به گونه‌ای كه محققان کشور با استفاده از فناوری هسته‌ای موفق به تولید ارقام اصلاح شده گونه‌های گیاهی چون گندم مقاوم به خوابیدگی در مناطق شور چون گرمسار، ورامین، طبس، یزد، قم و اشتهارد، جو اصلاح شده متحمل به سرما برای کشت در مناطق سرد، پنبه اصلاح شده دارای مقاومت نسبی به بیماری قارچی و "رتیسیلیوز" و بهبود خواص کیفی، ایجاد تیپ‌های مختلف زودرس و بی دانه نارنگی شدند.

تاثیر شدت‌های پرتو دهی گاما در زمان‌های مختلف پس از برداشت در انبارهای توده‌ای پیاز، افزایش زمان نگهداری سیب و سیر با استفاده از روش پرتو دهی و ارزیابی کمی و کیفی موتانت‌های زودرس از دیگر موفقیت‌های کشور در زمینه کشاورزی هسته‌ای به شمار می‌رود.

کمالوندی، با اشاره به مزایای استفاده از روش‌های کشاورزی هسته‌ای خاطر نشان کرد: «با استفاد از این فناوری موفق به تولید گندم و جو مقاوم به سرما و شوری شدیم.»

د) اجرای پروژه های کلان در جهت رفع نیازهای پزشکی کشور

طراحی و ساخت سیکلوترون با توان 10 میلیون الکترون ولت پروژه کلانی است که با تصویب آن در شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری در دانشگاه صنعتی امیرکبیر با همکاری محققان کره جنوبی در حال اجرا است.

توان این شتاب دهنده 10 میلیون الکترون ولت (EMU) است و برای تولید رادیو داروهای PET به کار برده می‌شود. رادیو داروهای PET ، تصویربرداری به روش همزمانی است به این صورت که با استفاده از این رادیو داروها تصویربرداری دینامیک از بیمار صورت می‌گیرد و اطلاعات بسیار مهمی از بیمار ارائه می‌دهد. در صورتی که بیمار در کما باشد این دستگاه قادر است تشخیص دهد که بیمار در کما ناراحت یا شاد است.

منبع مولد این دستگاه در دانشگاه صنعتی شریف در حال اجرا است و از آنجایی که دانشگاه تهران به تازگی به این طرح پیوسته است از این رو مقرر شد تا طراحی و ساخت چشمه یونی این دستگاه به این دانشگاه واگذار شود.

نیاز کشور به این شتاب دهنده 50 دستگاه است که در حال حاضر 2 دستگاه از این نوع در کشور در کرج و بیمارستان مسیح دانشوری وجود دارد که این محققان امیدوارند با تامین اعتباری بالغ بر 10 میلیارد تومان بتوانند نیازهای کشور را در این زمینه برآورده کنند.

ه) قرار گرفتن ایران در میان کشورهای تولید کننده سوخت پاک از طریق گداخت هسته‌ای

همجوشی (گداخت) هسته‌ای یا فیوژن فرآیندی عکس عمل شکافت هسته‌ای است. در فرآیند همجوشی هسته‌ای هسته‌های سبک مانند هیدروژن، دوتریوم و تریتیوم با یکدیگر همجوشی داده شده و هسته‌های سنگین‌تر قادر به تولید انرژی هستند.

دکتر محمود قرآن نویس- رئیس مرکز تحقیقات فیزیک پلاسما- با تاکید بر اینکه ایران در منطقه خاورمیانه تنها مرکزی است که در حوزه گداخت  هسته‌ای فعال است، خاطر نشان کرد: «ایران در خاورمیانه تنها کشوری است که در پروژه ایتر در زمینه گداخت هسته‌ای فعالیت دارد.»

رآکتور گداخت هسته‌ای ایتر (International Thermonuclear Experimental Reactor (ITER یکی از پروژه های پر هزینه جهان است که قرار است با استفاده از همجوشی هسته ای، انرژی پاک دریافت شود.

وی یادآور شد: «ایران در خاورمیانه تنها کشوری است که در پروژه ایتر همکاری دارد و فعالیت هایی در زمینه گداخت هسته ای دارد.»


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
مهسا چهارشنبه 20 فروردین 1393 08:19 ب.ظ
سلام خوبی؟ چند روز پیش یکی از دوستانم سایت زیر رو بهم معرفی کرد که باهاش تبادل لینک کنم من فکر کردم تاثیری نداره ، ولی بعد از این که وبلاگم رو توی این سایت و سایت های شبیهش لینک کردم هر روز بازدید وبلاگم زیاد میشه. خواستم این سایت رو به تو هم معرفی کنم . حتما تبادل لینک کن چون لذت وبلاگ نویسی توی آمار بالاست http://www.tabadolelinks.ir/
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
 
20 فروردین 1392 در دو مراسم روز ملی فن آوری هسته ای شرکت کردم و با شنیدن پیشرفت های بدست آمده امید به آینده در وجودم زبانه کشید و به ایرانی بودن خود افتخار کردم که دانشمندان این سرزمین بخصوص جوانانش چه قله های رفیعی را در عرصه های مختلف فتح کرده اند اما متاسفانه خودمان از آن بی خبریم لذا در صدد برآمدم تا ‍‍گوشه ای از این افتخارات را جمع آوری نموده٬ در اختیار علاقه مندان به ویژه جوانان عزیز قرار دهم تا همه مسلمانان جهان به این دانشمندان مسلمان ایرانی افتخار کنند.
نمی خواهم از آیات و روایات و داستانهایی که درباره انصاف آمده برایتان بنویسم چون هر علاقه مندی می تواند به راحتی در همین اینترنت به مطالب فراوانی در این مورد دست پیدا کند. اما چیزی که قطعی است این است که هر فردی با هر دین و آیینی و با هر خط فکری و گرایشی قبول دارد که باید در کارها و نظر دادن ها انصاف را رعایت کرد و این مورد قبول همگان است.
در اینجا فقط اشاره می کنم به داستانی که یکی از علما با تلاش وعبادت بسیار میخواست امام زمان(عج) را ملاقات کند و قرار شد نزد مغازه یک قفل ساز امام علیه السلام را ملاقات کند و آنجا قضیه ای اتفاق افتاد که نشانگر انصاف قفل ساز بود و امام زمان (عج) به آن عالم فرمودند: شما مثل این مرد انصاف را در کارهایتان رعایت کنید نیازی به این سختی ها نیست ما خودمان به دیدار شما می آییم . همانطور که به دیدن آن قفل ساز می رفتند.
راجع به جمهوری اسلامی ایران هم ضمن قبول نقص های موجود می خواهم منصفانه و جدای از بحثهای سیاسی و جناحی به اوضاع کشور نگاه کنیم کشوری که فقط ۳۴ سال از انقلاب مردمی اش می گذرد و این طبق عرف بین الملل عمر زیادی برای یک انقلاب نیست و علاوه بر آن هشت سال جنگ تحمیلی را داشته که به گفته خود غربی ها ۲۰۰ سال کشور ایران را عقب انداخته اند و پس از آن بازسازی خرابی ها را داشته ٬ در عین تحریم های همه جانبه در این سالها٬ الان بررسی کنیم جایگاه کشور ایران در عرصه های مختلف در دنیا چگونه است ؟ آیا الحق و الانصاف نسبت به کشورهای دیگر که در صلح و آرامش به سر برده اند در این مدت پیشرفتمان در عرصه های مختلف چگونه بوده است؟
شما هم با نظر و راهنمایی خود کمک کنید.

ابوالفضل كلثومی